Electricity Saving Tips For Homes And Offices

Operating Cost a big component as compared to Buying Cost of appliances

By on August 26, 2015

Knowing what will happen in their lives in future is something that interests a lot of people. A lot of us are very excited to know about future and plan things accordingly. People feel satisfied if they have taken sufficient care of whatever will happen in future. What if you know about the approximate cost you will spend on electricity before buying any appliance? Will that change the buying decision? We are sure it will. How will that get impacted if we tell you that the operating cost (or cost of electricity used) of any electrical appliance is mostly more than the cost of buying any appliance, will that make you feel that you should buy an efficient appliance? If yes then do continue reading.


Sample operating costs of appliances

To prepare this article we did a small research on prices of various kinds of appliances and combined them with the knowledge that we have gained about electricity consumption of various appliances through sample home audits. And below are some results of the same:

ApplianceTypeBuying CostDaily Use in HrsMonths UsedYearly UnitsYears UsedLifetime OC @Rs 6/unitRatio of OC and BC
AC1 ton

28000

8

4

768

10

46080

1.65

AC1.5 ton

37000

8

4

1056

10

63360

1.71

AC2 ton

45000

8

4

1344

10

80640

1.79

In Case the ACs are used more

ApplianceTypeBuying CostDaily Use in HrsMonths UsedYearly UnitsYears UsedLifetime OC @Rs 6/unitRatio of OC and BC
AC1 ton

28000

8

8

1536

10

92160

3.29

AC1.5 ton

37000

8

8

2112

10

126720

3.42

AC2 ton

45000

8

8

2688

10

161280

3.58

 

ApplianceTypeBuying CostDaily Use in HrsMonths UsedYearly UnitsYears UsedLifetime OC @Rs 6/unitRatio of OC and BC
Fridge200 lts

14000

24

12

630.72

10

37843.2

2.70

Fridge400 lts

35000

24

12

984.96

10

59097.6

1.69

Fridge600 lts

60000

24

12

1468.8

10

88128

1.47

 

ApplianceTypeBuying CostDaily Use in HrsMonths UsedYearly UnitsYears UsedLifetime OC @Rs 6/unitRatio of OC and BC
Washing Machine7Kgs

25000

1

12

360

10

21600

0.864

 

ApplianceTypeBuying CostDaily Use in HrsMonths UsedYearly UnitsYears UsedLifetime OC @Rs 6/unitRatio of OC and BC
Ceiling FanUnstarred

1400

14

12

378

10

22680

16.20

Ceiling FanBEE 5 Star

1800

14

12

226.8

10

13608

7.56

 

ApplianceTypeBuying CostDaily Use in HrsMonths UsedYearly UnitsYears UsedLifetime OC @Rs 6/unitRatio of OC and BC
TubelightT12

40

6

12

118.8

3

2138.4

53.46

TubelightT8

50

6

12

97.2

3

1749.6

34.99

TubelightT5

110

6

12

60.48

3

1088.64

9.90

 

ApplianceTypeBuying CostDaily Use in HrsMonths UsedYearly UnitsYears UsedLifetime OC @Rs 6/unitRatio of OC and BC
Bulb100W

20

6

12

216

1

1296

64.80

Bulb23W CFL

150

6

12

49.68

1

298.08

1.99

Lifetime operating cost calculated above is derived using average unit cost of electricity across the country, which is Rs 6 per unit. Also the cost of appliance taken above is average cost of the appliance available in the market. Please note that the cost varies with time and it mostly increases. So the ratio will mostly be more than what is calculated above. Also you can check your own cost of electricity per unit using our calculator: Online Electricity Bill Calculator – For all states in India.

Usage is important factor to calculate Operating Cost

The values calculated above are based on standard usage values. If your usage is higher than that, then the operating cost will be more, if it is less, then it will be less. Higher the value of Operating Cost, more important it is to go for an efficient appliance so that the operating costs are less. So if you use an appliance more, it makes much more sense to buy an energy efficient version of the same.

Efficient appliances have lower operating costs

The values above are representative numbers and actual value of any appliance will depend on its efficiency and efficient use. Efficient versions of the appliances will always have lower operating costs as represented in case of tubelights and bulbs in the above table.

The point that we are trying to drive home with this article is that the operating costs of most appliances is more than the cost of buying, thus it is very important to keep that in mind while buying any appliance.


Related Articles



The short URL of the present article is: http://bgli.in/etQlq

Please use the commenting form below to ask any questions or to make a comment. Please do not put the same comment multiple times. Your comment will appear after sometime. Also please note that we do not reply to emails or comments on social media. So if you have any question, please put it in the form below and we will try to reply to it as soon as possible.


अगर आप के कुछ भी सवाल हैं, वह आप नीचे दिए हुए सवाल-जवाब सेक्शन में पूछ सकते हैं। आप अपने सवाल हिंदी में भी पूछ सकते हैं और हम आपको हिंदी में ही जवाब देंगे। कृपया एक ही सवाल को बार बार ना डालें। आप एक बार जब "submit " बटन दबाएंगे, उसके बाद आपका सवाल यहाँ दिखने में थोड़ा टाइम लगेगा। कृपया धैर्य रखें। अगर हमारे पास आपके सवाल का जवाब है तो हम उसे जल्दी से जल्दी जवाब देने की कोशिश करेंगे। कृपया अपने सवाल ई मेल या सोशल मीडिया पर ना डालें।

Add comment

E-mail is already registered on the site. Please use the Login form or enter another.

You entered an incorrect username or password

Sorry, you must be logged in to post a comment.
Top

Send this to a friend